Stilling: Ledsager
|
Oprettet: 14-08-2025
|
Job start: Snarest muligt
|
Annoncenr: 162427
JobId: 177382
|
|
|
Arbejdssted:
4000 Roskilde
|
Køn:
|
MK
|
|
|
|
|
|
|
|
Kort beskrivelse
Ledsager søges til kvinde i Roskilde
|
Jobbeskrivelse
Ledsager søges til kvinde på 90 år, med et synshandicap, i Roskilde
Borger har et synshandicap, hun ser lidt og du skal derfor være borgers øjne når I færdes ude i trafikken, og f.eks. hjælpe med at se priser eller læse skilte. Hun går med rollator eller stok. Hun er sød og frisk. Fortæller selv hvad I skal.
Borger ønsker ledsagelse til aktiviteter ud af hjemmet. Primært til svømning. Man skal ikke med i vandet, blot ledsage hende tur/retur. Når ikke der er svømning og der er timer til det, vil hun evt. gerne en tur ud i byen eller på små gåture.
Borger har 7 timer pr. måned. Ledsagelsen vil være 1 gang om ugen, tirsdage ca. kl. 10 - 11.30.
Som ledsager er du obs. på borgerens behov og god til at beskrive og visualisere, det der sker omkring jer. Du skal være en moden og stabil ledsager.
Som ledsager for en borger med et synshandicap, vil du blive oplært via et e-learningskursus, på Mit.Duos.dk
Du kan læse mere om ledsagelse af borgere med et synshandicap på 9 gode råd til arbejde med ældre synshandicappede
Stillingen som ledsager er en deltidsstilling. Ledsageordningen bruges altid til selvvalgte aktiviteter uden for borgers bolig. Borger afholder alle udgifter i forbindelse med ledsagelsen.
Timeløn: Hverdage: Ca. 164 kr. Lørdag: Ca. 174 kr. Søndag: Ca. 186 kr. Lønnen varierer i forhold til, hvor i landet borger bor.
Stillingen skal søges via din profil på www.duos.dk og har du spørgsmål til stillingen, kan ledsageteamet kontaktes på tlf. 36 34 81 28.
|
Bemærk:
Din ansøgning formidles gennem DUOS.
For at søge stillingen kræver det at du er oprettet i vores jobdatabase
Tilbage til Ledige jobs