|
Stilling: Ledsager
|
Oprettet: 16-02-2026
|
|
Job start: Snarest muligt
|
Annoncenr: 168743
JobId: 183516
|
|
|
| |
|
Arbejdssted:
2970 Hørsholm
|
Køn:
|
MK
|
|
Krav:
|
Ikke ryger
|
|
|
|
|
|
Kort beskrivelse
Vil du med rar frisk kvinde ud at gå? Se her!
|
Jobbeskrivelse
Ledsager søges til 86 årig kvinde med et synshandicap i Hørsholm.
Borger har et synshandicap. Hun har en lille smule syn tilbage. Hun ønsker en ledsager, da hun ikke længere er tryg ved at gå selv. Du skal derfor være borgers øjne, når I færdes ude i trafikken og f.eks. hjælpe med at se priser eller læse skilte. Borger skal have en støttende arm, når I går sammen, og hun bruger en almindelig stok.
Borger ønsker ledsagelse til aktiviteter ud af hjemmet Ledsagelsen er primært til gåture.
Borger har 7 timer om måneden, som aftales i fællesskab. Der bruges altid min. 1 timer pr. gang. Ledsagelsen vil være hver torsdag formiddag ca. kl. 10:00.
Aftaler laves med borger selv.
Hendes datter er med til første møde.
I kommer rundt gående.
Som ledsager er du opmærksom på borgerens behov og god til at beskrive og visualisere det, der sker omkring jer.
Du skal være en moden og stabil ledsager. Som ledsager for en borger med et synshandicap vil du blive oplært via et e-learningskursus på mit.duos.dk
Du kan læse mere om ledsagelse af borgere med et synshandicap på 9 gode råd til arbejde med ældre synshandicappede
Stillingen som ledsager er en deltidsstilling. Ledsageordningen bruges altid til selvvalgte aktiviteter uden for borgers bolig. Borger afholder alle udgifter i forbindelse med ledsagelsen. Timeløn: Hverdage: Ca. 165 kr. Lørdag: Ca. 175 kr. Søndag: Ca. 185 kr. Lønnen varierer i forhold til, hvor i landet du bor.
Har du spørgsmål, er du altid velkommen til at kontakte ledsagerteamet på tlf. 36348128.
|
Bemærk:
Din ansøgning formidles gennem DUOS.
For at søge stillingen kræver det at du er oprettet i vores jobdatabase
Tilbage til Ledige jobs