Jobbeskrivelse
Ledsager søges til 50-årig mand i Søborg med San Filippo syndrom.
Borger sidder i elektronisk kørestol, som ledsageren skal styre på turene. Borger har ikke noget verbalt sprog, men han har enkelte ord og sætninger, som han gentager. Han opfatter og forstår korte beskeder, men han svarer ikke relevant på f.eks. valgmuligheder. Derudover er han god til at give udtryk for, hvad han vil med mimik og gestik.
Han vil gerne ledsages til restaurantbesøg eller komme på ture i rolige omgivelser. Han er ikke så glad for mange mennesker omkring sig, så han vil gerne være steder, hvor der ikke er overfyldt.
Der er 15 timer om måneden til ledsagelse. Borger vil gerne have ledsagelse i weekenden og på helligdage i tidsrummet i dagstimerne. Borger kan ikke i hverdagene. Ledsagelsen må maximalt vare 3 timer, da borger godt kan blive overstimuleret, hvis turen er for lang.
Borger benytter Flextrafik.
Aftaler laves med personalet på bosted.
Da borger har epilepsi, bedes du gennemgå vores epilepsi-kurser. Det er tre korte e-learningsmoduler, som kan gennemføres via din hjælperprofil. Det er en forudsætning for denne stilling, at du gennemgår epilepsikurset. Stillingen som ledsager er en deltidsstilling. Ledsageordningen bruges altid til selvvalgte aktiviteter uden for borgers bolig. Borger afholder alle udgifter i forbindelse med ledsagelsen. Timeløn: Hverdage: Ca. 170 kr. Lørdag: Ca. 180 kr. Søndag: Ca. 190 kr. Lønnen varierer i forhold til, hvor i landet borger bor. Stillingen skal søges via din profil på www.duos.dk og har du spørgsmål til stillingen, kan ledsageteamet kontaktes på tlf. 36 34 81 28.
|