|
Stilling: Ledsagevikar
|
Oprettet: 30-07-2026
|
|
Job start: Lørdag d. 15-08-2026
|
Annoncenr: 173198
JobId: 187818
|
|
|
| |
|
Arbejdssted:
3500 Værløse
|
Køn:
|
MK
|
|
Krav:
|
Ikke ryger
|
|
|
|
|
|
Kort beskrivelse
Ledsagevikar søges til kvinde i Værløse
|
Jobbeskrivelse
Vikarledsager søges til kvinde på 44 år i Værløse.
Lørdag d. 15/8 kl. 14.30-21.00 Hun skal til jazz festival i Jonstrup, I spiser aftensmad sammen. Man starter og slutter ved festivallen.
Borger har Cerebral Parese. Hun benytter oftest el-kørestol som hun selv styrer, men indimellem benytter hun manuel kørestol, som ledsager skal skubbe. Hun har begrænset gå- og ståfunktion, og hun kan derfor selv forflytte sig. Hun har en halvsiddet lammelse i venstre side, og hun kan derfor ikke bruge sin venstre arm. Hun må ikke overanstrenge højre arm og højre skulder. Ledsager skal bl.a. være behjælpelig med overtøj etc og f.eks. hjælpe med at hente mad/drikke og få skåret det ud. Hun er en sød og udadvendt kvinde, der er frisk på lidt fis og ballade. Hun kan dog også godt udtrættes og have brug for at komme lidt væk fra mængden. Hun kan selv fortælle sine ønsker og behov.
Borger skal bl.a. også have hjælp til personlig pleje i forbindelse med ledsagerturene, såfremt der er behov. Man aflønnes for dette oveni lønnen for ledsagelse.
Hun skal også afsted til Jylland fredag d. 18/9 til søndag d. 20/9, med afgang i løbet af formiddagen og hjemkomst sidst på eftermiddagen om søndagen. Byd gerne ind, hvis du også kan hjælpe her.
Evt. mulighed for fastansættelse.
|
Bemærk:
Din ansøgning formidles gennem DUOS.
For at søge stillingen kræver det at du er oprettet i vores jobdatabase
Tilbage til Ledige jobs