|
Stilling: Ledsager
|
Oprettet: 09-09-2026
|
|
Job start: Snarest muligt
|
Annoncenr: 174797
JobId: 189379
|
|
|
| |
|
Arbejdssted:
5450 Otterup
|
Køn:
|
MK
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kort beskrivelse
Ledsager søges til kvinde i Otterup
|
Jobbeskrivelse
Ekstra ledsager søges til borger på 82 år med nedsat syn i Otterup.
Borger har nedsat syn, og du skal derfor være borgers øjne, når I færdes ude i trafikken og f.eks. hjælpe med at se priser eller læse skilte. Hun er meget frisk og er god til at gå lange ture (10-15 kilometer) Så du skal kunne lide at komme ud.
Borger ønsker ledsagelse til aktiviteter ud af hjemmet og vil gerne ud at gå nogle gode ture i naturen.
Borger har 7 timer om måneden, som aftales i fællesskab.
Som ledsager er du opmærksom på borgerens behov og god til at beskrive og visualisere det, der sker omkring jer.
Du skal være en moden og stabil ledsager. Som ledsager for en borger med et synshandicap vil du blive oplært via et e-learningskursus på mit.duos.dk
Du kan læse mere om ledsagelse af borgere med et synshandicap på 9 gode råd til arbejde med ældre synshandicappede
Stillingen som ledsager er en deltidsstilling. Ledsageordningen bruges altid til selvvalgte aktiviteter uden for borgers bolig. Borger afholder alle udgifter i forbindelse med ledsagelsen. Timeløn: Hverdage: Ca. 170 kr. Lørdag: Ca. 180kr. Søndag: Ca. 190 kr. Lønnen varierer i forhold til, hvor i landet du bor.
Har du spørgsmål, er du altid velkommen til at kontakte ledsagerteamet på tlf. 36348128.
|
Bemærk:
Din ansøgning formidles gennem DUOS.
For at søge stillingen kræver det at du er oprettet i vores jobdatabase
Tilbage til Ledige jobs