|
Stilling: Ledsager
|
Oprettet: 03-06-2026
|
|
Job start: Onsdag d. 17-06-2026
|
Annoncenr: 171410
JobId: 186082
|
|
|
| |
|
Arbejdssted:
2750 Ballerup
|
Køn:
|
MK
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kort beskrivelse
Ledsager søges til mand i Ballerup
|
Jobbeskrivelse
Ledsager søges til mand på 60 år i Ballerup
Borger benytter manuel kørestol efter en ulykke, som ledsager skal skubbe. Han har epilepsi men har ikke haft anfald i flere år. Han er en rolig mand som er med på lidt af hvert. Han kan selv fortælle sine ønsker/behov. Hans lyst til lange ture afhænger af humøret. Borger er ryger og bruger en rygerobot Han ønsker bl.a. at komme på gåture i naturen, cafébesøg, koncerter i det lokale, endagsture eller andre kulturelle aktiviteter.
Borger har 15 timer pr. måned til ledsagelse Han ønsker ledsagelse på hverdage og i weekender, dog helst ikke fredage. Det drejer sig om 2-3 gange om måneden og min. 2 timer pr. gang.
Aftaler laves med borger i samarbejde med bostedet.
Man kommer rundt på gåben eller med flextrafik.
Da borger har epilepsi, bedes du gennemgå vores epilepsi-kurser. Det er tre korte e-learningsmoduler, som kan gennemføres via din hjælperprofil. Det er en forudsætning for denne stilling, at du gennemgår epilepsikurset. Gå til kurset: Mit DUOS
Stillingen som ledsager er en deltidsstilling. Ledsageordningen bruges altid til selvvalgte aktiviteter uden for borgers bolig. Borger afholder alle udgifter i forbindelse med ledsagelsen.
Timeløn: Hverdage: Ca. 170 kr. Lørdag: Ca. 180 kr. Søndag: Ca. 190 kr.
Lønnen varierer i forhold til, hvor i landet borger bor. Stillingen skal søges via din profil på www.duos.dk og har du spørgsmål til stillingen, kan ledsageteamet kontaktes på tlf. 36 34 81 28.
|
Bemærk:
Din ansøgning formidles gennem DUOS.
For at søge stillingen kræver det at du er oprettet i vores jobdatabase
Tilbage til Ledige jobs