Jobbeskrivelse
Aktiv, legende hjælper, som er glad for udendørsaktiviteter søges til en 10årig dreng i Dyssegård med start midt august.
Er du en aktiv, positiv hjælper? Har du tid 1-2 eftermiddage om ugen? Se her!
Om drengen: Han er en 10årig dreng, som går i skole. Han bor sammen med sin mor og tvillingesøster. Han har ADHD. Han har kropslig uro og trives godt i at være aktiv og bevæge sig. Han er en klog dreng, som kan lide at udforske sin omverden. Han er glad for udendørsaktiviteter såsom at tænde bål og hugge brænde, være ude i skoven, fiske eller spille fodbold for sjov. Af indendørsaktiviteter kan han lide at lave mad og spille PlayStation i relevant omfang. Han kan have svært ved at stoppe med at spille PlayStation af sig selv, hvor hjælper gerne må hjælpe med dette. Han har brug for tid til at lære en at kende i en ny relation. Hvis han bliver frustreret, kan han have et kulørt sprogbrug.
Om opgaven: Der søges en hjælper, som kan hjælpe ca. 2 gange om ugen på en hverdagseftermiddag, som aftales med drengens mor. Det er muligt at aftale to faste ugedage. Du vil hente ham ca. 13.30 fra skole, hvor I cykler sammen hen til deres hjem og tilbringe tid sammen med ham i ca. 4-5 timers tid. Hvis han har en dårlig dag, kan det være, at hans mor kommer lidt tidligere hjem. Når I lige er kommet hjem, har han brug for at lave en rolig aktivitet og slappe af. Derefter kan I med fordel lave noget aktivt meget gerne udendørs, som han godt kan lide at lave. I kan fx tage ud i skoven, spille fodbold eller noget andet aktivt.
Om dig: Du er en, der kan skabe ro og samtidigt deltage i aktiviteter sammen med drengen. Du skal have lyst til at være deltagende i udendørs aktiviteter og være aktiv sammen med ham. Du har en anerkendende tilgang, er rummelig og tålmodig. Måske har du erfaring fra området allerede eller er pædagog, men det er ikke et krav. Hvis du er pædagog, vil du blive aflønnet som pædagog.
Vil du være vores nye kollega?
Så send en ansøgning via linket. Du skal have en profil på mit.duos.dk og være logget ind for at søge. Vi holder samtaler løbende, send derfor gerne din ansøgning med det samme. Tiltrædelse snarest muligt.
Har du yderligere spørgsmål, er du velkommen til at kontakte Ledsagelse og Omsorg på 3634 8128
Du bliver en del af en ambitiøs virksomhed med en masse engagerede medarbejdere. Du har en fast rådgiver, som du altid kan få sparring hos. Udenfor kontorets åbningstid er der altid en bemandet vagttelefon, så du er aldrig alene. Løn og pension i henhold til Landsoverenskomst for handicaphjælp i borgers eget hjem (minus BPA) indgået mellem FOA og Dansk Erhverv.
I DUOS hjælper vi mennesker i hverdagen, støtter dem i svære situationer og bidrager til deres trivsel og livskvalitet. Som en af Danmarks største og ældste velfærdsleverandører stræber vi efter at være til stede der, hvor behovet er. Vi kender betydningen af den rette empati og den rette faglige viden, og vi ved, at det er afgørende at sikre det rette match mellem medarbejder og borger, hvis vores ydelser skal have værdi.
|