|
Stilling: Ledsager
|
Oprettet: 17-06-2026
|
|
Job start: Snarest muligt
|
Annoncenr: 172611
JobId: 187270
|
|
|
| |
|
Arbejdssted:
5450 Otterup
|
Køn:
|
MK
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kort beskrivelse
Ledsager søges til kvinde i Otterup
|
Jobbeskrivelse
Ledsager søges til borger på 92 år med et synshandicap i Otterup.
Borger har et synshandicap, hun ser lidt - lys og mørke og du skal derfor være borgers øjne, når I færdes ude i trafikken og f.eks. hjælpe med at se priser eller læse skilte. Hun har rollator og manuelstol, ved længere ture. Hun er letter dement, men har fint sprog.
Borger ønsker ledsagelse til aktiviteter ud af hjemmet. Gå ture - Banko eller hvad i finder på.
Borger har 7 timer om måneden, som aftales i fællesskab. Der bruges altid min. 1 timer pr. gang. Hun vil gerne ud en gang pr. uge a. 1-2 timer pr gang. Kan alle hverdage, dog ikke mandage. Som ledsager er du opmærksom på borgerens behov og god til at beskrive og visualisere det, der sker omkring jer.
Du skal være en moden og stabil ledsager. Som ledsager for en borger med et synshandicap vil du blive oplært via et e-learningskursus på mit.duos.dk
Du kan læse mere om ledsagelse af borgere med et synshandicap på 9 gode råd til arbejde med ældre synshandicappede
Stillingen som ledsager er en deltidsstilling. Ledsageordningen bruges altid til selvvalgte aktiviteter uden for borgers bolig. Borger afholder alle udgifter i forbindelse med ledsagelsen. Timeløn: Hverdage: Ca. 170 kr. Lørdag: Ca. 180 kr. Søndag: Ca. 190 kr. Lønnen varierer i forhold til, hvor i landet du bor
Har du spørgsmål, er du altid velkommen til at kontakte ledsagerteamet på tlf. 36348128.
|
Bemærk:
Din ansøgning formidles gennem DUOS.
For at søge stillingen kræver det at du er oprettet i vores jobdatabase
Tilbage til Ledige jobs