|
Stilling: Ledsager
|
Oprettet: 18-06-2026
|
|
Job start: Snarest muligt
|
Annoncenr: 172629
JobId: 187287
|
|
|
| |
|
Arbejdssted:
3300 Frederiksværk
|
Køn:
|
MK
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Kort beskrivelse
Ledsager søges til mand i Frederiksværk
|
Jobbeskrivelse
Ledsager søges til frisk mand på 33 år i Frederiksværk.
Han har en psykisk funktionsnedsættelse og atypisk autisme. Han har udfordringer med det verbale sprog, men han kan svare på ja/nej spørgsmål. Der søges en moden og stabil ledsager, der kan gå langt så hvis du er glad for at gå, er det en fordel. Han har for nylig udviklet epilepsi med milde anfald. Man skal som ledsager blot sørge for, at han ikke slår sig ved anfald.
Han vil gerne gå ture i lokalområdet og retur igen og evt. spise en pizza et sted og hvad I ellers finder på. Det er en fordel hvis du har ideer til hvor turen skal gå hen, da han ikke selv tænker er klar over at der er muligheder.
Borger har 15 timer om måneden. Han ønsker ledsagelse til at gå ture én gang ugentlig i weekender. Ca. 2-3 timer pr. gang. Aftaler laves med borgers mor
Der er kat i hjemmet.
Da borger har epilepsi, bedes du gennemgå vores epilepsi-kurser. Det er tre korte e-learningsmoduler, som kan gennemføres via din hjælperprofil. Det er en forudsætning for denne stilling, at du gennemgår epilepsikurset. Gå til kurset: Mit DUOS Stillingen som ledsager er en deltidsstilling. Ledsageordningen bruges altid til selvvalgte aktiviteter uden for borgers bolig. Borger afholder alle udgifter i forbindelse med ledsagelsen.
Timeløn: Hverdage: Ca. 170 kr. Lørdag: Ca. 180 kr. Søndag: Ca. 190 kr.
Lønnen varierer i forhold til, hvor i landet borger bor. Stillingen skal søges via din profil på www.duos.dk og har du spørgsmål til stillingen, kan ledsageteamet kontaktes på tlf. 36 34 81 28.
|
Bemærk:
Din ansøgning formidles gennem DUOS.
For at søge stillingen kræver det at du er oprettet i vores jobdatabase
Tilbage til Ledige jobs