Stilling: Hjælper Oprettet: 05-08-2026
Job start: Snarest muligt Annoncenr: 174289
JobId: 188901
 
Arbejdssted: 2765 Smørum Køn: MK
Krav: Kørekort
 

Kort beskrivelse

Tag på ture og skab gode lørdage for en 7-årig dreng i Smørum

Jobbeskrivelse

Har du lyst til at blive en vigtig del af en 7-årig drengs weekender og skabe nogle gode timer fyldt med nærvær, aktiviteter og oplevelser? Så læs videre her.

Om opgaven

Du vil tilbringe tid med en 7-årig dreng med autisme og ADHD. Han er en sød, nysgerrig og fantasifuld dreng, som har brug for lidt tid når han skal lære et nyt menneske at kende. Når relationen er på plads, nyder han samværet og de oplevelser, I har sammen.

Dagen planlægges på forhånd, så han ved, hvad der skal ske. Ofte starter I hjemme med et spil eller lidt frokost, inden I tager ud på en hyggelig tur. Det kan være en tur i zoologisk have, på Frilandsmuseet, legepladsen, en cykeltur eller i svømmehallen. Andre gange er det skak, kongespil eller en fodboldkamp, der er omdrejningspunktet.

Drengen trives bedst med struktur og forudsigelighed. Familien bruger blandt andet sociale historier og visuel planlægning, og din opgave er at skabe ro omkring dagens aktiviteter og støtte ham undervejs.

Ved ture i svømmehallen hjælper du med omklædning og bad. Ved toiletbesøg uden for hjemmet har han brug for, at du følger med ind og skaber tryghed. Der er ikke personlig pleje.

Om dig

Du har erfaring med autisme og ADHD og trives med at skabe trygge rammer for et barn.

Du har kørekort, da familien stiller bil til rådighed under vagterne. Det er en fordel, hvis du kender til Roblox eller Minecraft, men det er ikke et krav.

Er du pædagog, aflønnes du efter gældende overenskomst.

Arbejdstid

Stillingen er på 9 timer om måneden, 4,5 time hver anden lørdag. 
Vagterne ligger typisk kl. 10.00-14.30 eller kl. 11.00-15.30. Hvis du kan arbejde kl. 9.00-13.30, er det også en mulighed. 

Familien er fleksibel i forhold til den endelige planlægning.

 Vi tilbyder 

Du bliver en del af en familieejet virksomhed med en masse engagerede medarbejdere. Du har en fast rådgiver, som du altid kan få sparring hos. Udenfor kontorets åbningstid er der altid en bemandet vagttelefon, så du er aldrig alene. Løn og pension i henhold til Landsoverenskomst indgået mellem FOA og Dansk Erhverv. Du er dækket af DUOS’ ansvars- og arbejdsskadeforsikring og sundhedsforsikring er en del af din pensionsordning. Vi tilbyder en bred variation af kurser, og du modtager relevant introduktion og løbende opkvalificering som medarbejder hos DUOS. Og så kan du slet ikke undgå at udvikle dig både personligt og fagligt, når du arbejder med mennesker hos os i DUOS. 

Vil du være vores nye kollega?

Så send en ansøgning via linket. Du skal have en profil på mit.duos.dk og være logget ind for at søge. Vi holder samtaler løbende, send derfor gerne din ansøgning med det samme. Tiltrædelse snarest muligt. Har du yderligere spørgsmål, er du velkommen til at kontakte rekrutteringskonsulent Trine Ankær Johansen på 3634 4990. Du kan altid finde svar på generelle spørgsmål her: FAQ

Vi er mennesker, der hjælper mennesker 

I DUOS hjælper vi mennesker i hverdagen, støtter dem i svære situationer og bidrager til deres trivsel og livskvalitet. Som en af Danmarks største og ældste velfærdsleverandører stræber vi efter at være til stede der, hvor behovet er. Vi kender betydningen af den rette empati og den rette faglige viden, og vi ved, at det er afgørende at sikre det rette match mellem medarbejder og borger, hvis vores ydelser skal have værdi.

Kom og vær med på DUOS-holdet. Og gør en vigtig forskel for et andet menneske.

Læs mere om DUOS på www.duos.dk


Bemærk: Din ansøgning formidles gennem DUOS.


For at søge stillingen kræver det at du er oprettet i vores jobdatabase

Tilbage til Ledige jobs
 
 
 

Vil du tilmeldes vores nyhedsbrev?

loader
Websitet anvender cookies til at huske indstillinger og statistik.  læs mere
Ok